נלחם בשם הדגל: רפי אדרעי ז"ל הוא אחד מגיבוריה הבולטים של העיר צפת

סיפור הגבורה של רפי אדרעי מצליח לרגש ולעורר השראה גם שנים ארוכות לאחר מותו, וזאת בשל היותו אחד מהגיבורים הבולטים שיצאו מהעיר צפת. מי הוא היה וכיצד הסיפור של מי שעלה על גג של בניין בעיר לטובת חיזוק היישוב הפך ללוחם דגול? כל הפרטים בסקירה הבאה.

נופף בדגל ישראל תחת אש חיה – הכול על סיפורו של רפי אדרעי

רפי אדרי נולד וגדל בעיר צפת למשפחה שורשית וערכית בת 10 דורות. כבר מגיל צעיר מאוד הוא החל להשתלב במרקם החברתי של העיר בה נולד וגדל וזאת במסגרת של מדריך ראשי בתנועת הנוער העובד והלומד, כאשר בחר להמשיך את העשייה החברתית שלו גם בעת אחד מהמשברים החמורים ביותר שהיו מאז ומעולם בעיר צפת, וזאת בעקבות השלטון הבריטי. כאשר הבחין כי הבריטים עוזבים את העיר והערבים מתחילים להתקרב, הוא בחר לעבור מבית לבית עד אשר מצא דגל ישראל מאולתר. הוא עלה על גג של בניין אשר היה נמצא בסמוך מאוד לבניין המשטרה הבריטית, ונופף בדגל כשהוא חשוף לאש חיה ועשוי להיפצע. האירוע הזה מייצג בצורה הטובה ביותר את רוח הלחימה של רפי אדרעי אשר לא נתן לנסיבות החיים להכתיב לו כיצד להתנהל, ועדות לכך ניתן למצוא גם בהשתלבות שלו בתפקידים בכירים בצבא, הן כמומחה לסליקת נשק והן כמפקד כיתה אשר נכנס ביחד עם הלוחמים שלו לפשיטות בכפרים.

לאחר שלקח חלק פעיל בשחרור העיר הנצורה צפת, הוא הצטרף לכוחות הפלמ"ח אשר לחמו באזור דרום הארץ כנגד האויב המצרי. בגיל 24 בלבד הוא נהרג כתוצאה מהתקפה עזה של האויב המצרי, ונהרג במקום. בני משפחתו בחרו להביא אותו למנוחת עולמים בבית העלמים בראש העין, ומאז הם פועלים להמשיך את העשייה החברתית של מי שנלחם בשם הדגל, וזאת באמצעות קידום של עמותה חברתית בשם עמותת אחינועם הפועלת ללא  מטרות רווח, מתוך מטרה להמשיך את פעילות ההנצחה.

 

 

ממשיכים להנציח את הגיבור – באמצעות עשייה חברתית

למרות שסיפור הגבורה של רפי אדרעי נקטע בגיל צעיר מאוד, בני המשפחה שלו החליטו שלא לתת לכאב להנחות אותם אלא להפך – ליצור מענה אשר נועד להמשיך את העשייה החברתית, במסגרת של עמותה. עמותת אחינועם נוסדה בשנת 2019 על ידי האחיינים של רפי אדרעי – משה אדרעי, איל אדרעי וכן רפי אדרעי הנקרא על שמו של דודו האהוב. משפחת אדרעי תורמת לקידום של העמותה באמצעות שורה של תוכניות מהפכניות, החל משיפוץ של ספרייה בעיר צפת בה נולדו וגדלו ועד לתוכנית ליווי המיועדת בעבור תלמידי תיכון מגיל 16 שמקבלים במסגרת הזו תוכנית ייחודית המותאמת בדיוק לצרכים שלהם, כל זאת מתוך מטרה לסייע להם להגשים את הפוטנציאל, הן במסגרת הלימודים, צבא ובמשך גם השתלבות בשוק התעסוקה. באתר הרשמי של העמותה תוכלו לקבל מידע מורחב אודות הפעילות, ואף לקחת חלק בעצמכם בעשייה אשר מתבצעת ללא כוונות רווח.

לסיכום

רפי אדרעי היה לוחם אמיץ ואחד מטובי בניה של העיר צפת. סיפור הגבורה שלו מוכיח כי עם כוח רצון אפשר ליצרו שינוי ממשי לא רק בחיים האישיים אלא גם בחיי הקהילה, ועדות לכך ניתן למצוא בהערכה הרבה שלה הוא זוכה מאז שנפל ועד לימים אלו ממש. בני המשפחה הקימו בעבורו ובעבור הנופלים את ביד יד לבנים, מקום שבו משפחות יכולות להגיע ולהתייחד עם זכר הנופלים שנפלו במלחמות ישראל, למען התקומה והקמתה של המדינה.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות