מנסים להתרכז: 5 שיטות שיעזרו לכם ללמוד בתקופת המבחנים בבית

למידה למבחן היא משימה ממש לא פשוטה, במיוחד כאשר הלמידה מתבצעת בבית שלנו שמלא בגירויים ובפיתויים שמקשים עלינו להתרכז. רוצים לעבור את תקופת המבחנים על הצד הטוב ביותר ולא יודעים איך? במאמר שלפניכם ריכזנו עבורכם את כל הטיפים המנצחים ללמידה למבחן בבית.

תרגלו משמעת עצמית

אין מה לעשות, זהו אולי הטיפ הכי חשוב והבסיס לכל למידה מוצלחת למבחן. לא משנה אם אתם לומדים לימודי חשבות שכר, הנדסה או פסיכולוגיה – אי אפשר ללמוד מבלי לשבת ולהתרכז בלמידה. אם הקצתם לעצמכם זמן מסוים ללמידה, השתדלו לעמוד בו ולא לסיים לפני או לעשות דברים שמסיחים את דעתכם תוך כדי, כמו להיכנס לפייסבוק או לענות לשיחות לא חשובות. אתם מכירים את עצמכם הכי טוב ובוודאי יודעים מה גורם לכם להסחת דעת, ולכן עדיף שפשוט תשאירו את כל הסחות הדעת הללו מחוץ לחדר בו אתם לומדים כך שלא תתפתו לעסוק בדברים אחרים שאינם הלמידה עצמה.

עשו הפסקות מדי פעם

אי אפשר באמת ללמוד בצורה אפקטיבית מהבוקר ועד הלילה. כשאתם מתכננים את הזמן שלכם, חשוב מאוד שתתגמלו את עצמכם בהפסקות ריענון קצרות, לפחות כל שעתיים או שלוש. בהפסקות אלה נסו להקפיד לאכול ארוחות טובות ולעשות משהו שאתם אוהבים, כמו לראות פרק בסדרה כיפית או לשמוע מוזיקה טובה. תוכלו לפתוח את הרדיו ולהאזין לתחנות אהובות כמו תחנת גלגלצ, להפיג את המתח שהצטבר בגוף בעקבות המבחן ואולי אפילו לרקוד קצת כדי לשחרר את הגוף.

תאכלו טוב

חשוב מאוד לאכול אוכל טוב כשאתם לומדים, וכאשר אנחנו אומרים "אוכל טוב" אנחנו כמובן מדברים על מזון איכותי ובריא. פחמימות ריקות וסוכר לבן זה אומנם טעים, אך מדובר במזונות שמעלים את רמות האנרגיה לטווח קצר ומקנים תחושה של צניחת אנרגיה לאחר כשעה בערך, מה שעשוי לפגוע מאוד בריכוז שלכם. כמו כן, כדאי להימנע מארוחות מבושלות גדולות מדי כדי לא לעייף את הגוף. אם אתם מתקשים ללמוד למבחן, אנחנו ממליצים שלפני הלמידה ובמהלכה תקפידו על ארוחות קטנות וקלות שמכילות חלבונים, סיבים תזונתיים ודגנים מלאים שישמרו על תחושת השובע שלכם לאורך זמן. ארוחה כזאת יכולה להיות חביתה, לחם מלא או פיתת כוסמין, ירקות חתוכים וגבינה, או חזה עוף עם אורז מלא וסלט. בין הארוחות תוכלו לנשנש מעט אגוזים, פירות יבשים, חטיפי חלבון ויוגרט.

 

 

תציבו לעצמכם מטרות

אחת הסיבות שקשה לנו ללמוד למבחן היא שכמות החומר שמצפה לנו בדרך כלל מתישה אותנו עוד לפני שהתחלנו ללמוד. כמו כן, כשיש כמות גדולה של חומר אנחנו עלולים ללכת לאיבוד ולהתפזר, וכך לא להספיק להבין את הכול, מה שעלול ליצור תחושת סטרס וחרדת בחינות. אנחנו מציעים שכדי להימנע ממצבים כאלה, תציבו לעצמכם מטרות לכל יום. לדוגמה, החליטו ביניכם לבין עצמכם שבכל יום אתם לומדים פרק או שניים בלבד, או שבכל יום אתם פותרים מספר מסוים של תרגילים.

למדו עם אדם נוסף

קשה לכם להתרכז כשאתם לומדים לבד? נסו ללמוד עם חבר מהלימודים. כשאנחנו לומדים עם אנשים אחרים, קשה לנו ליפול להסחות דעת משום שאנחנו חשים באופן אוטומטי מעין אחריות גם על עצמנו וגם על הצד השני. חוץ מזה, למידה עם אדם נוסף יכולה להיות חוויה מהנה וחיובית מאוד, ואף ייתכן שתבינו דברים בחומר הנלמד שלא הצלחתם להבין כשלמדתם לבד.

סיכום

לסיכום, זה לא פשוט ללמוד למבחן, במיוחד בתקופת מבחנים בלימודים שנחשבת לתקופה מלחיצה וצפופה. אנחנו מקווים שהטיפים במאמר הזה יסייעו לכם לעבור את תקופת המבחנים בהצלחה.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות