מתקשים ללמוד למבחן? אל תמהרו לקחת ריטלין – אולי יש פתרונות טבעיים

אם אתם מוצאים את עצמכם מתקשים להתרכז, אתם ממש לא לבד. הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נפוצה הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים, כאשר בעקבות מחקר רפואי מקיף רבים מאלו אשר מאובחנים עם ההפרעה מקבלים מרשם לתרופת הריטילין. מדובר בתרופה שנמצאה כיעילה מאוד  לטובת טיפול בהפרעות קשב, אולם נטילה של התרופה מלווה גם בתופעות לוואי כמו בחילות, תיאבון מופחת, סחרחורת ועוד. רגע לפני תקופת המבחנים, ניתן ואף רצוי לבחון את הפתרונות הטבעיים לקשיי ריכוז, עליהם נרחיב כעת במדריך.

תמציות טבעיות

בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה יותר ויותר מבוגרים אשר סובלים מקשי ריכוז מתעניינים ברכישה של תרופה טבעית לבעיות קשב וריכוז, וזאת מתוך הבנה כי לצמחי מרפא בהם משתמשים מזה אלפי שנים יש תכונות ממריצות שיכולות לסייע לטובת התמודדות עם קשיי ריכוז. בין התמציות ניתן למנות בין היתר את הרוזמרין הרפואי, לבנדר, מרווה, ובקופה. רכישה של תרופה טבעית מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם לבחון את ההשפעה של התמציות על התפקוד המוחי, ובהתאם לכך להגביר את הפרודוקטיביות, כחלק מהבנה כי תמציות טבעיות עשויות לשפר באופן משמעותי את תהליך הלימוד והשינון.

שינויים בהרגלי התזונה

לתזונה שלכם יש תפקיד משמעותי מבחינת היכולת להתרכז לאורך זמן, ועל כן שינוי תזונתי הוא הכרחי לטובת טיפול בהפרעות קשב וריכוז. הזמנה של מגשי פירות העשירים בנוגדי חמצון, מינרלים כמו גם ויטמינים לצד  ברזל לצד הפחתה של מזון מעובד היא דרך מצוינת לטובת התמודדות עם קשי ריכוז. בשביל ליצור תמהיל של תזונה נכונה ומאוזנת, רצוי לקבוע תור אצל תזונאית מומחית אשר תדע לבנות בעבורכם תפריט תזונתי בהתאמה אישית – לטובת התמודדות עם קשיי ריכוז.

 

 

הגברת הצריכה של אומגה 3

מזון עשיר באומגה 3 כמו למשל דגים מהווה דרך מצוינת להתמודדות עם קשיי ריכוז, וזאת בשל חומצון השומן אשר נמצאו בשורה של מחקרים כבעלות השפעה על המוח. עדות לכך ניתן למצוא בשורה של מחקרים אשר מצאו כי מחסור של אומגה 3 משפיע על תהליכים רבים בגוף, ועל כן הקפידו לשלב בתזונה שלכם גם מזון המכיל כמויות גבוהות של חומצות שומן כמו למשל אגוזים, דגים, סרדינים כמו גם ירקות ירוקים וכן זרעי פשתן.

נטילה של תוספי תזונה

שוק תוספי התזונה התפתח בצורה משמעותית בעשור החולף, ועדות לכך ניתן למצוא בביקוש הגבוה לרכישה של תוספי תזונה ייעודים המכילים ריכוז גבוה של תמציות טבעיות שנועדו להוביל לשיפור ביכולת הריכוז וכן תהליכים מוחיים. על מנת לבצע בחירה נכונה של תוסף תזונה, רצוי לבצע סקר שוק מקיף ולבחור בחברה מובילה בתחומה אשר מספקת לכם לא רק תוסף תזונה איכותי אלא גם כזה שמאושר לשימוש על ידי משרד הבריאות.

לסיכום

התמודדות עם קשיי ריכוז לקראת תקופת המבחנים הוא אתגר שעמו מתמודדים לא מעט  מבוגרים, כמו גם בני נוער. במקום ליטול את תרופת הריטלין, אפשר בהחלט לנסות גם תחליפים טבעיים לצד שינוי תזונתי, וזאת מתוך מטרה להגביר את הריכוז ובהתאם לכך גם להוביל ליצירה של שינון ולמידה המתבצעים על הצד הטוב ביותר. באם התרופות הטבעיות אינן מסייעות, אפשר בהחלט לשקול לגבי נטילה של ריטלין, אולם התייעצות עם הרופא לצד קריאה מדוקדקת של תופעות הלוואי היא חיונית לטובת קבלת החלטות נכונה לטווח הקצר כמו גם הרחוק, בעקבות שימוש קבוע בתרופה הזו לצד תרופות טבעיות שעליהן פירטנו כאן במדריך.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות