דיקור סיני לחולי פיברומיאלגיה: פלצבו או תרופת פלא?

דמיינו טכניקה טיפולית הכוללת החדרת מחטים דקות לנקודות ספציפיות בגופכם כדי להחזיר את האיזון וההרמוניה הפנימית. זהו תחום הדיקור, פרקטיקה עתיקה המושרשת ברפואה הסינית המסורתית וחוצה יבשות. דיקור סיני בן למעלה מ-2,500 שנים זכה להכרה עולמית כטיפול משלים או אלטרנטיבי למצבים בריאותיים שונים. לאחרונה הטיפול פופולרי בקרב חולי פיברומיאלגיה המבקשים הקלה מכאבים כרוניים, מעייפות ומנקודות רגישות שנראה שאין להן סוף. במאמר זה נבחן מה זה דיקור סיני, מדוע חולי פיברומיאלגיה פונים אליו, כיצד הטיפול מתפתח, הביקורות שהוא מתמודד איתן ויישומיו הרחבים יותר בתחום הבריאות ואיכות החיים.

מהו דיקור סיני?

דיקור סיני הוא מרכיב מרכזי ברפואה הסינית המסורתית, שראשיתו לפני למעלה מ-2,500 שנה. הטיפול כולל החדרת מחטים דקות לנקודות ספציפיות בגוף במטרה לקדם איזון והרמוניה בתוך הגוף. על פי עקרונות הטיפול הסיני, שיבושים בזרימת האנרגיה החיונית, או "צ'י", יכולים להוביל לבעיות בריאות. מאמינים כי דיקור סיני מחזיר את האיזון ובכך משפר את הבריאות הכללית ואת הרווחה של המטופל.

מדוע חולי פיברומיאלגיה פונים לדיקור סיני?

פיברומיאלגיה היא הפרעת כאב כרונית המאופיינת בכאבים בלתי פוסקים של השרירים והשלד, עייפות ונקודות רגישות בכל הגוף. אומנם אין תרופה ידועה עבור פיברומיאלגיה, אך חולים מחפשים אפשרויות טיפול שונות כדי להקל על התסמינים שלהם ולשפר את איכות חייהם. הנה כמה סיבות מדוע חולי פיברומיאלגיה פונים לעיתים קרובות לדיקור סיני:

 • טיפול בכאב: דיקור סיני ידוע בתכונותיו משככות הכאבים. חולי פיברומיאלגיה רבים חווים כאב כרוני, ודיקור סיני יכול לספק הקלה על ידי גירוי שחרור אנדורפינים, משככי הכאבים הטבעיים של הגוף.
 • הפחתת מתח וחרדה: מתח וחרדה יכולים להחמיר תסמיני פיברומיאלגיה. דיקור סיני הוכח כמקדם הרפיה, מפחית מתח ומשפר את מצב הרוח, מה שיכול להועיל במיוחד לחולי פיברומיאלגיה.
 • שיפור השינה: הפרעות שינה שכיחות בקרב חולי פיברומיאלגיה. דיקור סיני עשוי לעזור לווסת את דפוסי השינה ולשפר את איכות השינה, מה שמוביל לשיפור הרווחה הכללית.
 • תופעות לוואי מינימליות: בניגוד לתרופות מסוימות, לדיקור סיני יש בדרך כלל מעט תופעות לוואי, מה שהופך אותו לאופציה בטוחה יותר עבור אנשים המודאגים מתופעות לוואי פוטנציאליות.

 

תהליך הטיפול בדיקור סיני

במהלך טיפול דיקור, מדקר מורשה מחדיר מחטים דקות וסטריליות לנקודות דיקור ספציפיות שנבחרו על סמך מצבו האישי של המטופל ותסמיניו. המחטים נותרות בדרך כלל במקומן למשך 15-30 דקות בזמן שהמטופל שוכב בנוחות. התחושה הנחווית במהלך הדיקור משתנה מאדם לאדם. יש המתארים זאת כעקצוץ קל או כלחץ, בעוד שאחרים עשויים שלא להרגיש דבר כלל.

טיפולי דיקור סיני הם לרוב מותאמים אישית, כאשר תדירות ומשך הפגישות נקבעים על פי חומרת התסמינים של המטופל. אנשים מסוימים עשויים להזדקק לפגישות קבועות במשך מספר שבועות, בעוד שאחרים עשויים למצוא הקלה לאחר מספר ביקורים בלבד.

ביקורת וחששות

בעוד חולי פיברומיאלגיה רבים מוצאים הקלה באמצעות דיקור סיני, ישנה ביקורת המעלה חששות תקפים לגבי יעילותו ובטיחותו. בין הביקורות:

 • היעדר ראיות מדעיות: המבקרים טוענים כי הראיות המדעיות התומכות בדיקור סיני לפיברומיאלגיה אינן חד משמעיות. אומנם יש ראיות אנקדוטליות וכמה מחקרים בקנה מידה קטן התומכים ביעילותו, ניסויים קליניים חזקים יותר נדרשים כדי לבסס את יעילותו באופן סופי.
 • אפקט פלצבו: ספקנים מציעים כי חלק מהיתרונות שנצפו בדיקור סיני עשויים להיות מיוחסים לאפקט הפלצבו, שבו המטופלים חווים שיפור מכיוון שהם מאמינים שהטיפול יעבוד.
 • עלות ונגישות: דיקור סיני יכול להיות יקר, ולא כל תוכניות הביטוח מכסות את הטיפול. גורם עלות זה יכול להגביל את נגישותו עבור חולי פיברומיאלגיה רבים.
 • שונות במיומנות המטפל: יעילות הדיקור עשויה להיות תלויה במיומנות ובניסיון של המטפל. מציאת מדקר מוסמך עם מומחיות בטיפול בפיברומיאלגיה היא חיונית להשגת תוצאות חיוביות.

מעבר לפיברומיאלגיה: יישומים נוספים של דיקור סיני

אומנם פיברומיאלגיה היא מצב אחד שבו דיקור הוא טיפול אפשרי, אך זאת  לא הבעיה הבריאותית היחידה שדיקור יכול לטפל בה. דיקור סיני שימש כהשלמה לרפואה הקונבנציונלית בטיפול במגוון רחב של מצבים, כולל:

 • טיפול בכאב: דיקור סיני משמש בדרך כלל להקלה על מצבי כאב כרוניים כגון דלקת מפרקים ניוונית, כאבי גב תחתון, מיגרנות וכאבים נוירופתיים.
 • בחילות והקאות: דיקור סיני ידוע כמסייע בהפחתת בחילות והקאות בחולים העוברים כימותרפיה או נשים החוות בחילות בוקר במהלך ההיריון.
 • בריאות הנפש: חלק מהאנשים הסובלים מחרדה, מדיכאון ומהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) דיווחו על שיפור בתסמינים שלהם לאחר טיפולי דיקור.
 • בריאות האישה: דיקור סיני עשוי לעזור בכאבי מחזור, בפוריות ובתסמיני גיל המעבר.

לסיכום

דיקור סיני הוא טכניקה טיפולית הוליסטית שזכתה להכרה בזכות היתרונות הפוטנציאליים שלה בניהול תסמיני פיברומיאלגיה. למרות שטיפול זה לא יכול להיות תרופה, מטופלים רבים מדווחים על שיפור בכאבים ובשינה וברווחה הכללית לאחר שעברו טיפולי דיקור. עם זאת, הביקורות על יעילותו והצורך במחקר רפואי נוסף נמשכות. בנוסף, הרבגוניות של הדיקור משתרעת מעבר לפיברומיאלגיה, ומציעה הקלה פוטנציאלית למגוון מצבים בריאותיים. כמו בכל טיפול רפואי, אנשים השוקלים דיקור סיני צריכים להתייעץ עם מטפלים מוסמכים ורופאים כדי לקבל החלטות מושכלות לגבי הטיפול שלהם.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות