מחזיקים בדרכון אירופאי? אולי גם אתם יכולים ליהנות מאישור ESTA!

במידה ואתם מחזיקים בדרכון אירופאי, אתם יכולים לקבל אישור ESTA  שבמסגרתה ניתן להיכנס לארה"ב ללא צורך בהנפקה של ויזה. מדובר בתוכנית מהפכנית המאפשרת לכם להימנע מבירוקרטיה והתייצבות בשגרירות לטובת ראיון, כאשר בסקירה הבאה נציג את כל מה שצריך לדעת אודות תוכנית הפטור מוויזה. מוכנים? בואו נתחיל!

תוכנית הפטור מוויזה לארה"ב – כל מה שצריך לדעת

ESTA (המערכת האלקטרונית לאישור נסיעות) היא תוכנית סינון המיועדת בעבור כל מי שעתיד לטוס לארה"ב, במסגרת של תוכנית הפטור מוויזה. תוכנית הפטור מוויזה (VWP) היא תוכנית ממשלתית של ארה"ב המאפשרת לאזרחים  של המדינות החברות בתוכנית לטוס לארצות הברית למטרות עסקיות או תיירותיות, לפרק זמן של כ- 90 יום, ללא צורך בהנפקה של ויזה. אישור ESTA לארה"ב מקנה אפשרות להיכנס למדינה אפשרי רק בעבור ישראלים שמחזיקים בדרכון אירופאי. בין המדינות החברות בתוכנית האקסקלוסיבית הזו ניתן למנות בין היתר: אוסטריה, בלגיה, צ'ילה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, הונגריה, איסלנד, אירלנד, איטליה, יפן לטביה, ליטא, פורטוגל ועוד. נכון לשנת 2021 חברות בתוכנית הזו כ-39 מדינות, כאשר כל מדינה שנכנסת לרשימה מחויבת לעמוד בקריטריונים של ביטחון והגירה. נכון להיום, ישראל עדיין לא חברה בתוכנית, אולם מתנהלים מגעים משמעותיים לטובת קידום הכניסה של אזרחי ישראל לתוכנית היוקרתית הזו. לאור ההצלחה של התוכנית, ממשלת ארה"ב מקדמת מהלך דומה עם שורה של מדינות נוספות, כחלק משיתוף פעולה שנועד להפחית את הבירוקרטיה.

מה צריך לדעת לגבי קבלת האישור?

במידה ואתם מחזיקים בדרכון אירופאי, תוכלו להיכנס לארה"ב במסגרת קבלת האישור. כדי לקבל ESTA, אתם צריכים למלא בקשה מקוונת ולשלם אגרה בסך $14. הבקשה כוללת מתן של מידע אישי, פרטי דרכון וכן הוכחת הכנסה, מתוך מטרה להוכיח לרשויות כי אתם לא עתידים לעבוד בארה"ב. בנוסף, אתם חייבים  להחזיק כרטיס הלוך ושוב וכן לציין מראש את מטרת הנסיעה, בין אם מדובר בנסיעה לטובת טיול משפחתי בארה"ב או נסיעת עסקים.  בעבור ישראלים שנמצאים בהליך של הוצאת דרכון כמו למשל דרכון פורטוגלי, צריך לקחת בחשבון כי עד לקבלת הדרכון, אתם לא יכולים לקבל את האישור. במידה ואתם כבר מחזיקים בדרכון, את האישור מומלץ להנפיק מראש, מאחר ולא פעם זמן קבלת האישור מתעכב, מאחר ויש צורך בבדיקות רקע וכן בדיקות ביטחוניות מטעם ממשלת ארה"ב.

 

 

האם אזרחי ישראל בדרך להיכנס לתוכנית?

נוסעים ישראלים שאינם מחזיקים בדרכון אירופאי לא יכולים לקבל אישור ESTA, ולכן הם צריכים להגיש בקשה להנפקה של ויזה דרך שגרירות ארה"ב כאן בישראל. יחד עם זאת, בשנים האחרונות מקדמת ממשלת ישראל בשיתוף פעולה הדוק עם הממשל את הכניסה של ישראל לתוכנית היוקרתית, וזאת מתוך מטרה להקל על הציבור הישראלי שרוצה לטוס לארה"ב לצרכי תיירות או עסקים. על פי ההערכות, ככל שישראל תקדם את מהלכי החקיקה, כך ניתן יהיה לצפות כי בעתיד הקרוב גם אזרחי ישראל יקבלו את האישור המיוחל, ובכך ייכנסו לגבולות ארה"ב, ללא צורך בקידום הליך הנפקת ויזה.

לסיכום

תוכנית הפטור מוויזה היא תוכנית ממשלתית מטעם ממשלת ארה"ב אשר מאפשרת לאזרחים זכאים של המדינות המשתתפות לנסוע לארצות הברית למטרות עסקיות או תיירותיות לשהייה של 90 יום או פחות, ללא צורך בהנפקה של ויזה. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי גם אם יש לכם דרכון אירופאי, אתם צריכים להגיש בקשה ולשלם את האגרה, כמו גם להמתין לאישור.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות