לא עומדים מנגד: הכירו את העמותה הגדולה בישראל לסיוע ותמיכה רפואיים

המצב בכל הנוגע לרפואה בארץ נחשב כמתקדם למדי. מה שלא תהיה דעתכם על כך, זו היא עובדת חיים ידועה, שמערכות הבריאות לא מכסות את הכל. הן לא מסוגלות כיום לתת מענה מושלם, לכל הדרוש עבור חולים ובני משפחותיהם. על רקע זה, התפתחה פעילות רחבה של גופים עצמאיים ומתנדבים, אשר מציעים סיוע משלים מסוגים שונים. בנוף הפעילות המיוחד והחשוב הזה, יש שם אחד שבולט במיוחד – עמותת עזר מציון. מה עמותה זו עושה? ומה היא הפעילות המיוחדת שלה, עבור תמיכה וסיוע לחולי סרטן?

בולטים ופעילים במגוון אופנים

עזר מציון היא העמותה הגדולה בישראל לסיוע ותמיכה רפואיים. העמותה הוקמה בשנת 1979 ומאז צמחה והתרחבה בפעילותה באופן ניכר. בכדי להמחיש זאת במספרים: עזר מציון פעילה בכ-40 סניפים ומוקדים, ב-25 ערים בארץ, עם קרוב ל-10,000 עובדים וכן כ-30,000 מתנדבים! מרכז פעילות העמותה הוא במבנה רב קומות שידוע בשם בית עזר מציון, בעיר בני ברק, ליד בית החולים מעיני הישועה. היא מקיימת פעילויות מיוחדות מסוגים רבים, כגון אירוח למשפחות חולי סרטן, מאגר מח עצם ופעילויות מיוחדות שמתנדבי העמותה מקיימים. למשל הכנת אוכל ואפייה עבור משפחות חולים.

בית אורנית – להקל על חולי סרטן ועל משפחותיהם

עזר מציון מפעילה בית החלמה לילדים ונוער חולי סרטן בשם "אורנית", אשר ממוקם בסמוך לבית החולים לילדים "שניידר" בפתח תקווה. אורנית מספק לילדים ולמשפחותיהם אירוח ברמה מלונאית, כולל 16 סוויטות וחדר אוכל עם שתי ארוחות ביום. משלימה זאת פינת קפה ובה ניתן לקבל כריכים ולשתות שתייה חמה. הרעיון שמאחורי המקום, הוא לסייע למשפחות שמגיעות מערים רחוקות לפתח תקווה, לשם טיפול במסגרת אשפוז יום. מלבד השהייה במקום שחוסכת נסיעות או שכירת דירה מקומית, יש במקום אפשרויות שונות להעביר את הזמן, באופן שתורם לרווחתם הנפשית של הילדים ומשפחותיהם. היבט זה, מתבטא בין השאר בספרייה, חדר ג'ימבורי, חדר אמנות, חדר מוזיקה, פינת חי טיפולית, אודיטוריום למופעים, כנסים והרצאות ואף בית כנסת. כמו כן, יש פעילויות שונות שעזר מציון מקיימת, בהן הילדים ומשפחותיהם יכולים להשתלב לאורך השנה, כגון מחנות קיץ בכפרי נופש בגבעת אולגה ובבית קיי בנהריה.

 

 

מה עוד מציעה עזר מציון?

לא נוכל לסקור כאן את כל טווח הפעילות הרחב של עמותה גדולה זו. אך לשם ההמחשה, אלה כמה מהפעילויות היותר בולטות שלה:

  • העלאת מודעות לבריאות אצל קשישים – מתן סדנאות שונות לקשישים, בנושאים כגון תזונה, שימוש בתרופות, התמודדות עם הפרעות שינה, מניעת תאונות בבית, ביצוע נכון של פעילות גופנית בגיל מבוגר ועוד.
  • בדיקות מניעתיות לקשישים – ביצוע בדיקות שונות לקשישים, להערכת מצב שמיעתם, ראייתם ואף להערכת מצב שיווי המשקל שלהם.
  • שימור מיומנויות אצל חולי אלצהיימר – סיוע לחולי אלצהיימר, אשר זיכרונם מידרדר בהדרגה, לשמר מיומנויות קוגנטיביות חיוניות.
  • מועדוניות לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים – מועדוניות מיוחדות, אשר מופעלות בסופי השבוע וכן בשעות אחר צהריים, אשר מסייעות לילדים ולנוער ולמשפחותיהם.
  • ייעוץ והכוונה רפואיים – מתן יעוץ והכוונה רפואיים בסיסיים, תוך התחשבות בפרטים האישיים כגון אזור המגורים, קופת החולים שבה מבוטחים ואופי הכיסוי הביטוחי הקיים.
  • הידרותרפיה ושיקום – הפעלת מרכז מיוחד להידרותרפיה ושיקום, לשם מתן טיפול מסוג זה למגוון גילאים ואוכלוסיות שנזקקות לכך.
  • השאלת ציוד רפואי – השאלה בחינם של מגוון פריטי ציוד רפואי מסייע, לחולים, קשישים ובעלי מוגבלויות.

לסיכום

בית אורנית הוא בין הדוגמאות הבולטות, לפעילותה הרחבה והברוכה של עמותת עזר מציון.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות