הולכים על זה: למה הליכה חיונית לבריאות שלנו?

הליכה חיונית לבריאותנו, שכן יש לה יתרונות רבים לבריאות הפיזית והנפשית שלנו. הליכה היא פעילות גופנית נוחה וקלה יחסית שכל אחד יכול לבצע, בטיול ארוך מסביב לבית, בפארק ייעודי להליכה ואפילו בהליכון. כמעט כל אחד יכול לצאת להליכה – בכל הגילאים ובכל רמות הכושר – אפילו לא צריך בגדי ספורט מיוחדים חוץ מנעל ספורט תומכת וטובה. אז מהם היתרונות של הליכה על הגוף והנפש ומהם הטיפים השווים ביותר להליכה מהנה ונעימה? במאמר זה נענה על כל אלה, בואו נלך על זה.

היתרונות הפיזיים של הליכה

הליכה היא אחת מצורות הפעילות הגופניות הנגישות והמועילות ביותר. זוהי דרך מצוינת להעלות את קצב הלב ולשפר את הבריאות הגופנית שלך. הליכה של 30 דקות בכל יום יכולה לעזור לך להגיע לזמן הפעילות הגופנית הממוצעות שיש לבצע שקבעו גורמי ביראות. הליכה סדירה יכולה לעזור להפחית את הסיכון למחלות לב ושבץ בעזרת שיפור זרימת הדם והפחתת הסיכון ליתר לחץ דם וכולסטרול גבוה. היא יכולה גם לעזור לשרוף קלוריות ולשמור על משקל גוף תקין ובריא, מה שיכול לעזור במניעת השמנת יתר ובעיות בריאות נלוות. הליכה יכולה לסייע בחיזוק העצמות ובהפחתת הסיכון לבריחת סידן. נוסף לכל אלה, הליכה יכולה לעזור לחיטוב השרירים ברגליים, בירכיים ובשריר הליבה, מה שיכול להוביל ליציבה ושיווי משקל טובים יותר. חשוב לציין שאפשר להגדיל את היתרונות של הליכה באמצעות הגברת קצב הליכה, חיפוש אחר מסלולי הליכה מאתגרים יותר כמו למשל כאלה שיש בהם גבעות, שיפוע או חול, לשלב עלייה במדרגות תוך כדי ההליכה וכו' . כמו כן, מומלץ להתייעץ עם רופא לפני תחילת שיגרת הליכות קבועה, במיוחד אם יש רקע בריאותי כלשהו.

היתרונות הנפשיים של הליכה

הליכה היא אחת מסוגי הפעילות הגופניות הפשוטים והיעילים ביותר, שיכולים לספק מגוון יתרונות לבריאות הנפש. הליכה סדירה יכולה לעזור להפחית מתח ולשפר את הרווחה הכללית באמצעות שחרור אנדורפינים, הגדלת רמות הסרוטונין. הליכה יכולה אף לסייע בשיפור איכות השינה והפחתה של דיכאון וחרדה. היא יכולה גם לעזור להגביר את הביטחון העצמי ואת ההערכה העצמית, כמו גם לשפר את התפקוד הקוגניטיבי. בעזרת שגרת הליכות קבועה, תוכלו ליהנות מהיתרונות הגופניים של פעילות גופנית ובמקביל לקבל את היתרונות הנפשיים הנלווים לכך. כמו ביתרונות הפיזיים, גם את היתרונות הנפשיים אפשר לשפר –  באמצעות הליכה בטבע, כמו בפארקים או ביערות, שנמצאו כבעלי השפעות חיוביות נוספות על בריאות הנפש. ראוי גם להזכיר שאם לאדם יש מצב נפשי חמור, חיוני להתייעץ עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש לפני תחילת פעילות גופנית כלשהי.

הפכו את ההליכות לחלק משגרת היום-יום

הליכה היא דרך מצוינת להישאר פעילים ובריאים. היא קלה, לרוב היא בחינם ואפשר לעשות אותה כמעט בכל מקום. הליכה יכולה לעזור להגביר את מצב הרוח והאנרגייה שלך, להפחית את רמות הלחץ ולשפר את הבריאות הכללית שלך.

 

 

אחת הדרכים להפוך את ההליכה לחלק טבעי משגרת היום-יום היא לשלב אותה כחלק טבעי מהלו"ז היומי שלכם. למשל, אפשר ללכת ברגל לעבודה או לבית הספר, לעלות במדרגות במקום במעלית ולצאת לטייל בהפסקות הצוהריים. נוסף לאלה, תוכלו להגדיר לעצמכם יעד צעדים יומי ולעקוב אחריו באפליקציות כושר שונות או באמצעות שעון ספורט. דרך נוספת היא למצוא בן או בת זוג להליכה או להצטרף לקבוצת הליכה כדי להפוך אותה למהנה וחברתית יותר. תוכלו גם לרכוש הליכון לבית כמו הליכון walkingpad  באתר  Ronlight ולעשות את הליכה תוך כדי צפייה בטלוויזיה או האזנה לפודקאסט מעניין. לבסוף, אתם יכולים גם לנסות ללכת למקום אחר בכל יום ולחקור את הסביבה שלך, זה יכול להיות פארק, חוף, יער.

לסיכום

הליכה היא אחת הפעילויות הגופניות החשובות ביותר שיכולות לעזור לנו להישאר בריאים וחיוניים. ההליכה הוכחה כמועילה בהפחתת רמות הלחץ, שיפור מצב הרוח והגברת רמות האנרגייה. יתרה מכך, היא מחזקת את מערכת הלב וכלי הדם ועוזרת לשמור על משקל תקין. הליכה גם משפרת את התפקוד הקוגניטיבי, מפחיתה את הסיכון לפתח מחלות כרוניות כמו סוכרת ומחלות לב, ומגדילה את אורך החיים. לכן, חיוני לאנשים בכל הגילאים להפוך את ההליכה לחלק משגרת יומם כדי לשמור על אורח חיים בריא וטוב.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות