משתלבים בתוכנית הדגל של חיל המודיעין: הכול על פרויקט חבצלות

חיל המודיעין נחשב מזה שנים ארוכות לחיל מבוקש מאוד הן בעבור צעירים והן בעבור צעירות לפני צבא, לא מעט בזכות תפקידי ליבה מרתקים אשר  משלבים בין עשייה ביטחונית ענפה לבין עיבוד, מחקר ופיתוח אשר מאפשר לחיילים ליצור מסגרת שירות מרתקת ובעלת פוטנציאל אדיר גם בהמשך הקריירה הצבאית ובוודאי באזרחות. פרויקט חבצלות הוא פרויקט בדגל של חיל המודיעין אשר זוכה להתעניינות הולכת וגוברת, לא מעט בזכות היותו מתמקד בהכשרה של קציני מודיעין במסגרת קדם-צבאית. מה חשוב לדעת אודות הפרויקט הזה? כל הפרטים מחכים לכם בסקירה הבאה.

פרויקט חבצלות – כל מה שרציתם לדעת

פרויקט חבצלות הוא פרויקט דגל בחיל המודיעין. על מנת להתקבל לפרויקט הזה נדרש לעבור סדרה של מיונים הבוחנים את היכולת הקוגניטיבית לצד מבנה האישיות, כאשר מתוך מאות מועמדים מתקבלים לפרויקט הזה רק כ-50 חניכים שנמצאו כמתאימים ביותר. תוכנית חבצלות בחיל המודיעין זוכה להתעניינות רבה בקרב צעירים לפני צבא, בייחוד על רקע ההכשרה המקיפה המתבצעת על ידי בכירים במערכת המודיעין, כאשר מדובר במסגרת קדם צבאית ויוקרתית אשר מקנה את הערכים והידע הדרוש בעבור דור העתיד של קצינים במערכת אמ"ן.

ביחס למסלולי הכשרה אחרים בחיל המודיעין, מסלול הכשרה זו נועד להוביל את החניכים לקבלת דרגות הקצונה ולהשתלב במגוון רחב של תפקידים בתוך מערכת אמ"ן. הייחודיות נובעת בין היתר גם בשל היכולת של הקצינים לשרת במגוון רחב של יחידות בקהילת המודיעין, ולאייש תפקידים רבים עם תחלופה המתבצעת בדרך כלל לאחר שנתיים של שירות. כל תפקיד מותאם באופן אישי ליכולת ולמבנה האישיות של המשרת, כאשר על תהליך ההכשרה מפקח ומלווה באופן אישי תא"ל במילואים מוטי דימיאשטיין לצד קצינים בכירים אשר מעניקים מניסיונם לטובת הכשרה של דור העתיד. הנתונים מעידים כי למעלה מ-40% מבוגרי התוכניות בחרו להמשיך בקריירה צבאית ולהמשיך תפקידים בכירים בדרגה של רב סרן או סא"ל, אולם ניתנת האפשרות גם להפסיק בתום שירות הקבע את השירות ביחידות ולהמשיך בתפקידים בכירים במשק הישראלי, לאור הרקע והמיומנות שאותה מקבלים הבוגרים והבוגרות.

 

 

ערכים המזוהים עם פרויקט חבצלות – והתרומה לעתיד המקצוע

יחידת אמ"ן היא יחידה מודיעינית בעלת ערך גבוה מאוד לכוחות הצבא, בעקבות ההתמחות של היחידה בניתוח, עיבוד ופיתוח של מסקרנות אשר נועדו לחזק את כוחות הביטחון ולאפשר לעבות את מערך המודיעין של מדינת ישראל. הערכים המזוהים עם פרויקט חבצלות הם מצוינות, הובלה ויוזמה לצד מוכנות לאתגרים וכן יצירתיות וחדשנות. התוכנית הזו מעודדת את המשתתפים לגלות פתיחות לרעיונות שונים ואף מעודדת לפתח את הכישורים האישיים והחברתיים, כל זאת מתוך מטרה להכשיר את דור העתיד של חיל המודיעין. בוגרי התוכנית אשר מחליטים שלא להמשיך לתפקידי פיקוד בכירים באמ"ן יכולים להשתלב בקלות בתפקידים מבוקשים במשק הישראלי, ועל כן מדובר בפרויקט אשר מזוהה לא רק עם ערכים אלא גם עם פוטנציאל  משמעותי לעיסוק בתחומי המחקר, בפן האזרחי.

מהם תנאי הקבלה לתוכנית?

חיל המודיעין הוא חיל מבוקש מאוד, כאשר בשנים האחרונות הביקוש לקורסים של החיל ובייחוד לפרויקט חבצלות עלו באופן משמעותי. מאחר ומדובר בתהליך הכשרה ארוך הנמשך פרק זמן של כ-9 שנים ובמסגרתו רק 50 מועמדים מתקבלים מבין מאות, תנאי הקבלה הם קשים מאוד וכוללים אך ורק מועמדים אשר מפגינים זיקה לסדר היום הביטחוני של מדינת ישראל, רמת קוגניציה גבוהה לצד ציון פסיכומטרי גבוה – 650. בנוסף, המועמדים צריכים לעמוד בתנאי הקבלה תואר ראשון מטעם האוניברסיטה העברית הכוללים בין היתר ציוני בגרות גבוהים, ועל כן הכנה לקראת המבחנים מתוך מטרה להשתלב בחיל המודיעין וספציפית בתפקידי קצונה צריכים להתבצע לפחות מספר חודשים לפני המיונים, כל זאת מתוך מטרה להגדיל את הסיכויים להשתלבות ביחידת אמ"ן היוקרתית.

לסיכום

פרויקט חבצלות הוא פרויקט יוקרתי המכשיר את דור העתיד של קציני אמ"ן. מדובר בפרויקט דגל שאליו מתקבלים רק כ-50 מעומדים, ועל כן הכנה מוקדמת היא חיונית לטובת הגדלת הסיכויים להשתלבות, ובהתאם לכך יצירה של קריירה ענפה ומרתקת בחיל המהווה חלק בלתי נפרד מחיזוק כוחות המודיעין וכן יכולת להתקבל בעתיד למגוון רחב של תפקידים באזרחות, בהתאם להכשרה המקיפה של התוכנית.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות