רכיבה טיפולית לילדים: כל מה שרציתם על השיטה הייחודית

שיטה ייחודית לטיפול בילדים אשר מאובחנים עם בעיות בריאותיות היא רכיבה טיפולית. למעשה, מדובר בטיפול המתבצע ע"י מדריך מוסמך והיא משלבת בין מספר תחומים – התנהגותי, ספורטיבי וחינוכי. טיפול זה מיועד הן בעבור ילדים שסובלים מנכות פיזית כמו גם ילדים שסובלים מקשיים רגשיים, החל מהספקטרום האוטיסטי ועד לילדים אשר מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. אם אתם מחפשים שיטה ייחודית ובעלת השעה עצומה על מצבם הרגשי של ילדים, אין ספק כי טיפול זה מהווה בעבורכם הזדמנות מצוינת ובעלת פוטנציאל אדיר.

רכיבה טיפולית לילדים – כל מה שצריך לדעת

רכיבה טיפולית לילדים מתאימה לילדים החל מגיל 3 ועד לגיל 18, כאשר גם קופות החולים משתתפות בעלויות מתוך הבנה כי מדובר בשיטה ייחודית ובעלת השפעה דרמטית על איכות החיים של הילדים. הטיפול אשר מתבצע ע"י מדריך מוסמך שהוכשר לטובת הנושא כוללת קודם כל את זיהוי ואבחון הבעיה של הילד ולאחר מכן בניית תוכנית פרטנית המותאמת לצרכים שלו, לרוב במסגרת של מפגש המתבצע אחת לשבוע.

רכיבה טיפולית לילדים: כל מה שרציתם על השיטה הייחודית

במסגרת הטיפול והשהייה הצמודה לסוס הילד יכול לפתח ולקדם כישורים חברתיים, קוגניטיביים לצד חווה חושית שמאפשרת ליצור מגוון של התנסויות שמסייעות לילד לחזק את הביטחון העצמי שלו במידה והוא סובל מבעיה רגשית, ואילו בעבור ילדים עם נכות פיזית הטיפול כולל שילוב של רכיבה טיפולית ובהתאם לכך לפתח את ההתנסות הסנסו-מוטורית הכוללת שליטה ומגע עם מרקמים שונים כמו למשל הפרווה של הסוס כמו גם יצירת קשר אישי עם הסוס בכל הקשור לטיפול ולאילוף הסוס לביצוע של פעולות שונות.

שורת מחקרים התומכת ביעילות של רכיבה טיפולית לילדים

בשנים האחרונות נערכו שורה של מחקרים אשר בדקו את ההשפעה של רכיבה טיפולית על ילדים. במסגרת המחקרים נמצא כי הילד לומד מיומנות חשובות כמו תחושת שליטה בעקבות היכולת לאלף את הסוס לבצע פעולות לצד שיפור היציבה, אחיזה וכן שליטה על השרירים. זאת ועוד, האפקט של הטיפול הוא גם בעל השפעה דרמטית על מצבם הרגשי של ילדים, וזאת בשל הייחודית של השיטה הכוללת עבודה צמודה וקשר אישי שנוצר בין הילד לבין הסוס, בתיווך של מטפל מוסמך. החופש, הטבע והאצילות של הסוסים היא זו שהופכת את הטיפול לבעל חשיבות עצומה בעבור ילדים שמתמודדים עם נכות פיזית או רגשית, כפי שגם יעידו הורים שילדיהם לקחו חלק ברכיבה ודיווחו על רמת שביעות רצון גבוהה שהובילה לא רק לפתיחה של עוד מרכזים לרכיבה טיפולית אלא גם לביקוש גבוה מצד צעירים שרוצים להשתלב בתחום, מתוך ההבנה כי מדובר בענף טיפולי בעל חשיבות עצומה להתפתחות הנפשית והפיזית של ילדים.

לסיכום, רכיבה טיפולית הפכה בשנים האחרונות לשיטת טיפול שזוכה לביקוש אדיר, וזאת בשל ההשפעות החיוביות הן מבחינה חושית, פיזית וחוויתית.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות