שנת שבתון: המדריך המלא לזכויות המורה

זכות מיוחדת השמורה למורים היא הזכות לצאת לשנת שבתון אחת לשבע שנים. במסגרת השנה הזו אתם כמורים יכולים לצאת לחופשה הכוללת השתלמויות וקורסים, וזאת מתוך מטרה לנצל את השנה הן לטובת מנוחה אחר שנים רבות של תעסוקה והן לטובת העמקת הידע המקצועי ורכישת כלים. מעבר להתפתחות המקצועית, אין ספק כי שנת השבתון יכולה לתרום להתפתחות האישית של ציבור המורים, ועל כן ניתן בהחלט לומר כי מדובר בשנה בעלת פוטנציאל אדיר לציבור המורים שצריכים את המנוחה הזו לטובת חזרה למערכת החינוך בתפוקה גבוהה יותר.

מה חשוב לדעת אודות שנת שבתון?

כל מורה בעל וותק של שש שנים במערכת החינוך כמו גם מורה שהפריש כספים לקרן השתלמות במשך התקופה הזו רשאי לצאת לשנת השבתון, בתיאום מול המוסד החינוכי בו הוא מועסק. במסגרת השנה הזו אתם כמורים תקבלו משכורת בגובה של בין 66%-88% מהמשכורת החודשית, וזאת על בסיס קרן ההשתלמות. חשוב לציין בנקודה זו כי רבים מהמורים חוששים כי יציאה לחופשה תגרום לעצירה של שנות הוותק, אולם מדובר בטעות מאחר ושנת השנתון נחשבת לשנת וותק בזכות ההכשרות והקורסים אותם אתם כמורים עוברים מתוך מטרה לחזור למערכת החינוך עם כלים וידע אותו ניתן יהיה לממש במסגרת העבודה. לכן, בשביל לצאת לשנת שבתון אתם כמורים מחויבים החל מהיום הראשון של העבודה להפריש כספים לקרן ההשתלמות בשביל להבטיח כי בתום שש שנים אכן תוכלו לצאת לשנת השבתון. שימו לב כי על מנת להסדיר את הנושא הכספי נדרש להביא מסמכים ואישורים, כאשר פרטים על כך ניתן לקבל דרך האתרים הרשמיים של איגוד המורים.

שנת שבתון: המדריך המלא לזכויות המורה

מדוע לא כדאי לוותר על שנת השבתון?

אחד המקצועות השוחקים ביותר הוא ללא ספק מקצוע ההוראה. כמורים אתם נאלצים להתמודד במסגרת העבודה לא רק עם חינוך והכשרה אלא גם עם אלמנטים אישיים הכרוכים בהשקעה של שעות רבות למען התלמידים. על מנת להימנע ממצב שבו אתם נשחקים ומרגישים כי אתם קורסים תחת העול, תוכלו לנצל את הזכות המיוחדת הזו לטובת הטענת מצברים, העשרת ידע מקצועי והתפתחות אישית וכן שימוש בכספים אותם הפקדתם לאורך השנים בקרן ההשתלמות, עד לכדי מצב שבו ניתן יהיה לנצל את השנה הזו הן לטובת ההתפתחות שלכם אבל גם לטובת זינוק בשכר, וזאת בשל ההשתלמויות והקורסים אותם אתם עוברים ואשר מקנים לכם נקודות נוספות שיצטברו לכדי העלאה כספית בשכר. מדובר בזכות ששמורה רק למעט מאוד עובדים במשק הישראלי, ועל כן אסור לוותר עליה אלא לאמץ אותה ולתכנן בהתאם את השנה הזו כך שהיא תטיב איתכם כמו גם תאפשר לכם להגשים את עצמכם – גם מבחינה קריירה אבל לא פחות מכך, מבחינת חוזק נפשי שיוביל לפריחה מחודשת ומחוזקת.

מאמרים אחרונים

גאווה ישראלית

נגישות