רכיבה טיפולית – היפותרפיה. 

אנו בחוות רוכבי חמד מתמחים ברכיבה טיפולית לילדים בני נוער ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים צוות המדריכים שלנו בחווה מורכב מאנשים המתמחים ומנוסים בתחום הרכיבה הטיפולית , הסוסים עברו אילוף ומותאמים במיוחד לרכיבה טיפולית. את הסוסים כבר גייסו לעזרת האדם מימים ימימה. היוונים כבר החלו לטפל בפגועי נפש בעזרת סוסים ומאז ענף הרכיבה הטיפולית הולכת וצוברת תאוצה. כיום כמעט בכל חוה ניתן למצוא "רכיבה טיפולית" ובלא מעט מהם יש תור לא קטן כדי להתחיל בתהליך.

 כיצד עוזרת הרכיבה הטיפולית?

במסגרת קורסים למדריכי רכיבה טיפולית אני נוהג לשאול את הסטודנטים לאחר שעברו חלק נכבד מהתהליך: אז עכשיו שאתם כבר עמוק בעניינם, בטח בכל מקום שאתם יושבים שואלים אותכם הסובבים "איך רכיבה טיפולית עוזרת לבעיות קשב וריכוז וכו ? מה הקשר ביניהם ?"  ומיד אני מוסיף: "ונכון שאתם לא יודעים מה לענות להם ?"

את ההזדהות בפניהם אי אפשר לפספס. המחמירים אף משחררים אנחת רוחה: סופסוף מישהו מבין. למה זה כל כך מסובך: אז ככה. זה בגלל שהרכיבה הטיפולית כל כך עוזרת עד שאין כמעט סוג של קושי שהרכיבה לא תוכל להועיל לו. ואז אני משווה את זה למברג פשוט, שאתו אפשר לסגור ברגים, לפתוח קופסת שימורים, להצביע אתו בלוח, לחרוט אתו על עץ וכו…
בורא עולם העניק לנו מתנה. סוס. כלי מדהים שנותן מענה רב מערכתי. בהיבט המוטורי, הנירולוגי, הפיזיולוגי,  הפסיכולוגי-נפשי,  וההתנהגותי.

בואו ננסה להבין מעט על עולמה המרתק של החיה האצילית הזו.

ממלכת החיות בטבע מתחלקת ל 2. יש את הטורפות ויש את הנטרפות. לחיות הטורפות האוזניים ממוקמים בצידי הראש והעיניים בקדימת הפנים, משום הם צריכים להתמקד בטרף ולדלוק אחריו, ואין מישהו בד"כ שמאיים עליהם מאחור.
הנטרפות לעומת זאת, צריכים לשרוד ולכן האוזניים שלהם ממוקמות מעל הראש עם יכולת סיבוב האוזן לאחור וכן העיניים ממוקמת בצידי הראש כדי שיוכלו לראות מה קורה מאחוריהם.

רכיבה טיפוליתבואו נתקדם עוד קצת ואח"כ נראה איך הדברים מחברים.

לאדם יש מוח שמחולק ל 2 המספרות. הם מחוברים ע"י כפיס ביניהם ויש מידע שזורם ל 2 הכיוונים. כלומר. החלק הימני מעביר את המידע לשמאלי וכן ליהפך.
אצל הסוס לעומת זאת, יש לו גם 2 המספרות שמחוברות עם הכפיס אך אין כמעט העברת מידי ביניהם. כלומר, חלקו הימני שיקלוט מידע יישאר על פי רוב רק בחלק זה. לדוגמא, סוס מאד פוחד בטבעו מניילון בצד שמאל. מה שנקבל, זה סוס שאדיש לניילון כשנראה  לו את השקית בעין ימין, ורועד קדחת כשנראה לו את זה בצד שמאל.
הסיבה שכך בנוי מוחו היא כדי שיוכל להתמקד ב 2 דברים במקביל. לזהות טורף בעין אחת ובו זמנית לחפש דרך מילוט וכך הוא לא יבזבז זמן מיותר.
הסוס, מפאת היותו חיה נטרפת מעדיף לחיות בעדר משום שבעדר יש לו סיכוי גדול יותר לשרוד. משום שיש שם עוד כמה זוגות עיניים. מספיק שסוס אחד נבהל ופותח במנוסה, מיד יעשו זאת כולם בלי לחשוב בכלל. העדר לכשעצמו כבר עושה לו טוב.
הדבר המעניין הוא שלמרות שבארץ, לפחות, הסוס נולד באורווה, ולא בטבע, עדיין יש לו את האינסטינקטים של ההישרדות. כל שיח שמתנועע ברוח, הסוס עשוי לדמות את הרעש לאריה שקופץ עליו ממנו. קחו כיסא פלסטיק ושימו אותו באמצע המסלול של הסוס הוא כבר ידמיין את זה כנמר, וכן על זה הדרך.

אז מה כל זה קשור לרכיבה טיפולית?

ובכן…

בגלל פחדיו של הסוס, הוא זקוק לעדר ויותר מכך, למנהיג העדר. בכל עדר יהיה מנהיג. גם אם נחלק את העדר ל 2, יהיה מנהיג לזה ולזה.

כשאנחנו מוציאים סוס מהעדר שלו, לקחנו לו את תחושת הביטחון. בדיוק כמו שנשים ילד בן 3 במקום זר. עכשיו אין לו מנהיג שיוכל להיצמד אליו. ולכן הרוכב צריך לספק לו תחליף ולהיות לו למנהיג. בואו נחשוב מה קורה כשהסוס נכנס ללחץ ואין לו לידו מנהיג בטוח. הוא לא ידע איה שים את עצמו. לעומת זאת, אם המנהיג שלו יהיה שליו ורגוע הסוס גם יישאר רגוע כי הוא יסמוך על הביטחון שהמנהיג יספק לו.

אבל איך הסוס יודע אם המנהיג הוא עם ביטחון או לא?

הסוס מפאת היותו חיה נטרפת, קיבל חושים מאד מפותחים והוא קולט את התחושות של סביבתו. לדוג', אם הרוכב יפחד הסוס יהיה לחוץ ולא ישתף פעולה. משום שהוא יחשוב: בטח יש סיבה לפחד הרי גם המנהיג שלי פוחד..

נקודה נוספת שיש לסוסים, זה שהם תמיד מנסים אותנו ובודקים גבולות. בדיוק כמו ילדים. הסוס לאורך כל חייו, מבחינה מנטלית דומה לאופי של ילד בגיל 5/6. ותמיד ינסה לבדוק מי העומד מולו. מיד כשירגיש שהרוכב לא מספיק אסרטיבי, מיד ינסה לעשות ככל העולה על רוחו.

אז בעצם הסוס הוא כמו מראה. מבחינה טיפולית הוא משקף את התנהגותו של המטופל.

אם ניקח מטופל שהוא אגרסיבי מידי הסוס ינהג אף הוא באגרסיביות. בד"כ כשמגיע ילד כזה אני נותן לו סוס חד ומהיר. זה מדהים כל פעם מחדש לראות שהסוס פותח בריצה ומבצע פניות חדות פתאום. מה שאני עושה, אני מסביר למטופל שכולו לחוץ מהתנהגותו של הסוס שאם יוריד לחץ וינסה להרגיע את הסוס הוא יראה שהסוס גם ירגע. זה בדיוק כמו מראה. איך שתתנהג גם המראה תתנהג כך. ואכן הוא לאט לאט נרגע וגם הסוס פתאום רגוע וקשוב. כאן זה המקום שמסבירים למטופל שהסוס הוא גם בעצם כמו כל החברה שלך. כשאתה מתנהג בחברה באגרסיביות זה גורר גם אותם להתנהגויות כאלו מולך. לא חבל?.

לפרטים נוספים על רכיבה טיפולית או הרשמה התקשרו אלינו  לטלפון מס' 03-6039994 או השאירו פרטים באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם .

 מידע על רכיבה טיפולית לטיפול ב HDAD