אודות חוות הסוסים רוכבי חמד

חוות רוכבי חמד התחילה את דרכה במאי 2011 בתוך כפר הנוער שדה חמד. החווה הוקמה כדי לתת מענה לשוהים בכפר ולאוכלוסיות שונות מבחוץ אשר זקוקות לרכיבה הטיפולית.
בינואר 2013, לאחר קושי ניהולי ביקשה הנהלת הכפר ממנשה גולדיס, שהיה עד אז אחראי על החווה כי ייקח את החווה וינהל אותה. הוא לקח את היזומה ותוך זמן קצר כמות התלמידים עלתה מ 60 ל 200. מאז החווה הלכה וגדלה. הוכנסו בה תכנים טיפוליים רבים ואופקים כמו רכיבה מערבית, סדנאות, טיולים ועוד.
בדצמבר 2014 הועתקה החוה למקום מרווח יותר ממש בסמוך, בשטחים החקלאיים של השכונה המקסימה "נחלת יהודה". חשוב לציין כי את רוב העבודה עשה הצוות בעצמו ביחד עם נערים מתנדבים. הוקמו שם מתקנים מקצועיים, מגרשי רכיבה ופינות המתנה.

הסוסים של חוות רוכבי חמד

סוסים לרכיבה רוכבי חמד

הסוסים נבחרו בקפידה לצורך החווה. החווה מונה כ 20 סוסים מאולפים היטב. הסוסים בחוה מקבלים מזון באופן חופשי ונמצאים תחת פיקוח וטרינרי של דוק' גיורא אבני ממרפאת "מדיסוס".
חשוב לציין כי לכל סוס יש תיק משלו שבו נרשמת ההיסטוריה הרפואית שלו, החיסונים שקיבל וטיפולי השיניים שמקבלים אחת לשנה או לחצי שנה לפי הצורך.
אחת לחודשיים הסוסים מפורזלים ע"י המפרזל אשר לוי. כמו"כ הסוסים עוברים אימונים ברמות שונות ע"י הצוות.

צוות העובדים בחווה

הצוות מקצועי ומיומן לעבוד עם ילדים הזקוקים לרכיבה טיפולית ברמות קושי שונות. הן בהיבט ההתנהגותי / רגשי והן בהיבט המוטורי.
כשילד מגיע לרכיבה, לפני הכל המדריך פוגש את ההורים ושומע מהם את כל הפרטים ואת סיבת ההפניה. הוא ממלא איתם שאלון (אינטיק), ולאחר מכן הילד מגיע אחת לשבוע לשיעור רכיבה.
מנהלת התחום הטיפולי, נעמה שורצגלס מטפלת בכל עניין השיעורים ועוקבת אחר רמת ההתקדמות של המטופלים. המדריך רושם אחת לחודש דוח בתיק של הילד.
המדריכים מוסמכים ממכללות מובילות, והצוות נפגש בממוצע אחת לחודש לישיבת צוות ולהשתלמות מקצועית. בישיבה מעלים מקרים מיוחדים, מרעננים נהלים ומרגלים דברים חדשים.

החווה מציעה סדנאות  בתחום החינוכי והעסקי לצוותות חינוך ולחברות וארגונים. הן סדנאות רכיבה חד פעמיות והן תהליך של לווי. במהלך הסדנה מוכנסים תכנים אשר סוכמו מראש עם מזמיני הסדנה תוך כדי צחוק והנאה.
כמו כן בחוה מועברים שיעורי רכיבה מערבית אשר מבוססים על קורסים למתחילים ומתקדמים בתחום הרכיבה. זהו ספורט חוויתי בחוות סוסי רוכבי חמדמיוחד והרוכב רוכש שליטה ברכיבה על סוסים.
חלק מרכזי מאד הוא ענף הטיולים. טיולי רכיבה מתחילים מרוכב אחד ועד לקבוצות. הטיולים מתבצעים בשטח עם המון מרחבים, שקט ואויר צח.
הרכיבה מתבצעת עם קסדות תקניות וכמובן שהחווה מבוטחת ברמה גבוהה.

בס"ד